Címlap

Bejelentkezés


Elszabadulhat a kenyér, a tej és a hús ára

Rovat(ok):

Az aszály miatt mintegy 30 forinttal drágábban adják a malmok a sütőipari liszt kilóját, így akár harmadával is drágulhat a kenyér. A tej és a hús a 20 százalékos szintnek indult neki.

Júliusban kilónként 72-75 forintot fizettek a pékségek a sütőipari lisztért, augusztusban viszont már 92-100 forintot - mondta az InfoRádiónak Septe József, a Magyar Pékszövetség elnöke. A sütőiparban így drasztikus áremelést kell majd végrehajtani, mivel tovább kell hárítani a vásárlókra az árnövekedést. Sete szerint az aratás környékén kellene az az ország kenyérigényének megfelelő mennyiségű, mintegy 1,2 millió tonnányi búzát elkülönítetni, amit a malmok az állam segítségével meg tudjanak venni, és egész évre be tudják raktározni.

A problémát súlyosbítja, hogy az aszály az állattartókat is sújtja, mivel a vártnál kisebb mennyiségű betakarítható kukorica felveri a takarmányárakat (a takarmámnyozás nálunk alapvetően kukrica alapú). Menczel Lászlóné, a Vágóállat és Hús Szakmaközi Szervezet és Terméktanács titkára szerint termelőnként eltérő, de 15-20 százalékos költségemelkedés biztosan várható, igaz, még senki nem tudja, hogy a takarmányárak hol fognak megállni.

A tejipart is a gabonaárak várható emelkedése aggasztja, valamint az, hogy bár tavaly elfogadható tejpiaci árszintet tudtak a termelők elérni, az idei év második negyedévében 20-25 százalékos áresés következett be a nyerstej felvásárlási piacon. Az InfoRádió kérdésére Lukács László, a Tej Terméktanács ügyvezető igazgatója azt mondta, a felvásárlási árak emelkedése változatosan jelenhet meg a fogyasztói árakban, de kevés mozgásterük van arra, hogy az alapanyagár-növekedést ne teljes egészében hárítsák át a fogyasztókra.

Lukács szerint az alapélelmiszerek fogyasztói adójának 5 százalékra csökkentése jelenthetne megoldást, de a rádió által megkérdezett V. Németh Zsolt, vidékfejlesztési államtitkár erre nem lát esélyt. Azt mondta, hogy a költségvetési és gazdasági helyzet ezt nem teszi lehetővé.



AGROLINE