Újra vág tömött libát, kacsát a Hungerit Zrt. – értesült a Népszava. A cég szeptember elején szüntette be ennek a terméknek az előállítását, mert az ausztriai központú Négy mancs állatvédő alapítvány a honlapján „feketelistát” tett közzé, és a németországi, valamint az osztrák kereskedelmi láncokat felszólították, ne vásárolják a magyarországi hízott liba- és kacsatermékeket. A magyar termelők jogi lépéseket fontolgatnak az alapítvány ellen.
Jövő január második felétől ismét vág hizlalt libát, kacsát a Hungerit Zrt., és így újra munkához juthat az a kétszáz dolgozó, akiket a cég a Négy mancs állatvédő alapítvány támadásai miatt kényszerült ősz elején elbocsátani – tudta meg a Népszava. Ebben szerepet játszott az a múlt heti országgyűlési határozat, amely nemzeti értékként védi a tradicionálisan tömött libából és kacsából készült termékeket.
– A határozattal a tarsolyunkban már felvettük a kapcsolatot egy neves németországi jogi képviseleti irodával, akik napokon belül megteszik ajánlatukat és a jogi eljárással kapcsolatos javaslataikat, programjukat – jelezte Bárány László, a Baromfi Terméktanács elnöke, a magyar termelők ugyanis megelégelték a Négy mancs állatvédő alapítványnak a hazai hízott liba- és kacsamájat előállító vállalkozások ellen indított hadjáratát. A terméktanács elnöke hozzátette, az esetleges jogi lépéseket az osztrák „anyaalapítvány” ellen tervezi a szakmai és érdekvédelmi szervezet. Egyes információk szerint magyarországi fiókintézményük már nem is működik.
A Négy mancs lejárató kampánya miatt összesen – a liba-, kacsamájjal, illetve hízott hústermékekkel együtt – 7-8 milliárd forintos kár érte az ágazatot – említette Bárány László. – A hízott liba- és kacsamáj mellett ugyanis a hízott mellet és combot sem vette át több németországi és ausztriai kereskedelmi lánc, sőt az egyéb magyar baromfitermékeket is érintette a bojkottfelhívás. Csupán az így kiesett bevétel eléri az 1,2 milliárd forintot. Legalábbis elgondolkodtató, hogy a kieső magyarországi szállítmányok jelentős részét többségében német érdekeltségű lengyelországi feldolgozókból pótolják.
Korábban olyan hírek láttak napvilágot, hogy a legnagyobb hazai hízott libával, kacsával foglalkozó céget, a Hungeritet becslések szerint 3 milliárd forintos kár érte. Több száz család megélhetését is veszélybe sodorta a Négy mancs akciója.
Az ágazat 2009-ben mennyiségi önkorlátozást tervez, mert az alapítvány bojkottfelhívása és a válság együttes hatása miatt kiszámíthatatlan a piac reagálása. Egy esetleges túltermelés pedig tovább nyomná lefelé az árakat. A Négy mancs akciói miatt máris jelentős készletek halmozódtak fel a hűtőraktárakban. Ezeket a hízott liba- és kacsahús-készleteket hónapok múlva csak jókora árengedménnyel lehet majd értékesíteni. A magyar termelőknek óriási erőfeszítéseket, marketingmunkát kell befektetniük piacaik visszaszerzésére.
NÉPSZAVA