Címlap

Bejelentkezés


Új perspektíva a táplálkozásban?

Rovat(ok):

Egy Magyarországon szabadalmaztatott biotechnológiai eljárással a védőburkától megszabadított len teljes értékű élelmiszer-alapanyaggá vált, amellyel forradalmasítható az élelmiszeripar. Így sok súlyos betegség megelőzhető – állítja a kutatással és gyártással foglalkozó cég tulajdonosa. Az OÉTI szakembere szerint az élelmiszer-összetevők élettani hatása számos tényezőtől függ.

- Édesapám a rendszerváltás előtt mikrobiológusként és számtalan kutatóintézet vezetőjeként növény biotechnológiai kutatásokat végzett. Majd az onkológiai intézetben kötött ki, ahol rákkutatással foglalkozott – emlékszik vissza Föglein András cégtulajdonos. – A sok szörnyű sors láttán úgy döntött, visszatér a biotechnológiához. Saját laboratóriumot hozott létre, ahol kutatni kezdte, milyen természetes alapú növényi hatóanyagokat lehet bevinni a humán táplálkozásba, és ezzel milyen egészséges élelmiszerek fejleszthetők, amelyekkel súlyos betegségek, így a rák is megelőzhető.

És megtalálta a lent.
- A növény olyan élelmiszeripari célra alkalmas alapanyag, amit jelenleg alig használnak, mert védőanyag, nyák borítja. És ebben a formában nem igazán használható.

Föglein András édesapja viszont 2005-ben szabadalmaztatta azt a technológiai eljárást, amellyel a len a nyálkától felületileg megtisztítható. 2006-ban beindult a kísérleti termelés, 2008-ra nagyobb arányú fejlesztés kezdődött.

- Mára a len sok élelmiszerben megtalálható alapanyag: salátaöntetekben, tésztagyárak termékeiben, pékáruban, húskészítményekben. Így Omega 3 zsírsavakkal dúsított élelmiszerek készülhetnek. És nem kapszulaként, gyógyszerkészítményként vagy táplálék kiegészítőként kerül az emberekhez, hanem természetes úton képződött növényi alapanyagként.

Föglein András úgy véli: a jelenlegi táplálkozási kultúrával az a baj, hogy napraforgó alapú, amelynek összetétele nem igazán egészséges. Feldolgozásakor ugyanis olyan anyagok jönnek létre, amelyekkel a szervezet nem tud mit kezdeni.

- Korábban harmonikus és kiegyensúlyozott zsír, szénhidrát és fehérje bevitelünk volt, amit az élelmiszergyártás megváltoztatott. Az alkalmazott olajok jellege miatt ma, szélsőséges esetben, százszor annyi káros zsírsavat fogyasztunk, mint amihez a szervezet genetikailag hozzászokott. Márpedig néhány generáció alatt nem tud átállni, ezért különféle betegségekkel, rákos vagy más súlyos tünetekkel reagál. Ezért mindez távolról sem csak üzleti, hanem népegészségügyi kérdés. Hisz Omega 3 hiánybetegségben rengetegen szenvednek, ami sok civilizációs betegség megjelenését okozta.

A cég tulajdonosa hozzáteszi: a len feldolgozási technikája nemzetgazdasági jelentőségű is lehet, hisz olyasmi van a kezünkben, ami hungarikummá tehető.

- Találtunk egy hazánkban fellelhető növényt, amit úgy tudunk hasznosítani, ahogy a világban senki. A len a kontinentális zónában termeszthető, jobb a hozama, mit a gabonának vagy a kukoricának. A len Omega 3 zsírsavtartalma egyedülálló a világon. Így ma Magyarországnak egy olyan élelmiszer-technológiai eljárás van a kezében, amivel egyedülálló lehet, és amivel olyan prémium kategóriás élelmiszerek fejleszthetők, amelyek jó hírünket vihetik a világban. Ezzel eddig senki nem foglalkozott. Persze étkezési lent eddig is lehetett kapni. De mivel ezen rajta van a burok, 99 százaléka hasznosítatlanul távozik a szervezetből. Ezért kell a kíméletes, természetes úton zajló tisztító mechanizmus. Ez az első alkalom a világon, hogy csíráztatott alapanyagok dúsításából egészséges, funkcionális élelmiszer készülhet. Világszenzáció, amely meghatározhatja az élelmiszeripart.

Föglein megjegyzi: a gyártóknak jelenleg nem érdeke, hogy egészséges és különleges termékekkel jöjjenek elő, mert a nagy élelmiszerláncokon keresztül nem bírják azokat eladni.
- Ma az egészség és a jövőkép nem érték – véli Föglein András.

Dr. Lugasi Andrea, az Országos Élelmezés- és Táplálkozástudományi Intézet főigazgató-helyettese szerint tény, hogy az alfa-linolénsav táplálkozás-élettani szempontból nagyon hasznos vegyület, és a lenmag valóban nagyon jó forrása. Az is igaz, hogy ha a nyálkaanyag nincs eltávolítva a magról, a lenben található sokféle kedvező hatású összetevő hasznosulása igen csekély.

- Azt viszont nem lehet egyértelműen kijelenteni, hogy a védőburoktól megszabadított len sokféle betegség megelőzésére vagy gyógyítására alkalmas lenne, tekintettel arra, hogy az élelmiszer-összetevők élettani hatása számos tényezőtől függ: egyebek mellett a bevitt mennyiségtől, a feldolgozottság mértékétől, a jelenlévő egyéb anyagoktól, a szervezet állapotától. Ezzel kapcsolatban kicsit óvatosabban fogalmaznék. A megelőzésben az alfa-linolénsav és általában az omega-3 zsírsavak nyilvánvalóan használhatók, ebben van tudományos igazság – mondja Lugasi Andrea.

- Annyit hozzátennék: az omega-3 zsírsavakon belül az alfa-linolénsav forrásai elsősorban bizonyos növények, növényi magvak, algák, a hosszú szénláncú omega-3 zsírsavak, mint a DHA vagy az EPA. Előállítására azonban az állati és az emberi szervezet is alkalmas. A halak is algákból jutnak hozzá az alapanyaghoz. Az tehát, hogy az omega-3 zsírsavat növényből is el lehet fogyasztani, nem újdonság – magyarázza Lugasi Andrea. – Mindig azt mondjuk, hogy a tengeri halak rendszeres fogyasztása kedvező hatású, ezt most is így gondoljuk. A két kijelentés között nincs ellentmondás, hiszen azt mindig is tudtuk, hogy bizonyos növényekben ezek a zsírsavak jelen vannak. Ugyanakkor minél több a telítetlen kettős kötés a zsírsavláncban, annál hajlamosabb az oxidációra, ez sajnos jellemző az omega-3 zsírsavakra is. Ezt feltétlenül ki kell védeni, különben megavasodik a zsír, ennek ismerjük jellegzetes szagát, ráadásul egészségügyi kockázata is lehetséges. Az omega-3 zsírsav-bevitelre a lenmag valóban jó alternatív forrás lehet. Azt a kérdést viszont jelenleg nem lehet egyértelműen eldönteni, hogy kizárólag növényi vagy állati formában kell-e fogyasztani, mert jelenleg nincs rá elegendő adat, bár igen intenzív kutatások folynak ezen a téren – teszi hozzá a főigazgató-helyettes.


168 óra