Továbbra sem indokolja semmi, hogy a történelmi borvidék kapujában, Szerencsen szalmatüzelésű erőmű épüljön - reagált a Tokaj Reneszánsz-Tokaji Nagy Borok Egyesülete és a Tokaji Bormívelők Társasága a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Bíróság múlt héten hozott ítéletére, amely jogszerűnek tartja a létesítmény környezetvédelmi engedélyének kiadását.
A borvidék értékeit képviselő borászok szerint a kormány és a parlament két mulasztásban vétkes: nem alkotta meg a világörökségi értékek védelmét biztosító törvényt, valamint amikor a Tokaj-hegyaljai történelmi borvidék világörökségi címet kapott, nem gondoskodott a megfelelő, nemzeti szintű jogi védelméről.
A BHD Hőerőmű Zrt. Szerencs határában egy 50 megawatt teljesítményű szalmatüzelésű hőerőmű építését tervezi, és bár a projekt megvalósítása ellen környezetvédők, borászok és civil szervezetek egyaránt tiltakoztak, a szükséges engedélyeket a beruházó megkapta.
A bírósági ítélet, amely "jogszerűnek" tartja a szerencsi szalmatüzelésű hőerőmű környezetvédelmi engedélyének kiadását, újra rámutat a hazai világörökségi értékek védelmét biztosító jogszabályok hiányosságaira - fogalmaznak a szőlészek, borászok, akik szerint "a bírósági döntés csupán ezt az önmagában jogilag rendezetlen helyzetet mutatja meg újra."
A borászok megerősítették: elfogadhatatlannak tartják a beruházás megépítését, egyúttal hivatkoznak a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal által készített hatástanulmányra, amely továbbra is a világörökségi értékeket veszélyeztető beruházásként értékeli az erőmű esetleges megépítését, és azt is kimondja, hogy új helyszínt kellene találni neki. Az erőmű építését súlyosan kifogásolta a jövő nemzedékek ombudsmanja is.
Az erőmű megépítése ellentétes a világörökségi kezelési tervvel - hangsúlyozzák a borászok, hozzátéve: a tüzelőanyag beszállítása jelentős módon megnövelné a térség már így is túlterhelt közúthálózatát, és kedvezőtlen a tájképi összhangra.
A szőlészek, borászok bíznak abban, hogy a kormány mindent elkövet annak érdekében, hogy a Tokaj-hegyaljai borvidék világörökségi értékeit visszavonhatatlanul károsító beruházás ügye megnyugtatóan záródjon le.
A bíróság verdiktje szerint jogszerűen adta ki az Észak-magyarországi Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség a Szerencsre tervezett szalmatüzelésű hőerőmű építéséhez szükséges engedélyt. Az erőművi építkezés helyszínén a tereprendezés csaknem két évvel ezelőtt megkezdődött, ám a jogi procedúra miatt azóta nem történt érdemi munka.
GAZDAKÖR