Címlap

Bejelentkezés


Csirkecombok az orosz WTO csatlakozás útjában

Rovat(ok):

Tekintettel arra, hogy a múlt héten lezajlott orosz-amerikai csirkeszállításokkal kapcsolatos tárgyalások nem szolgáltak érdemi eredménnyel, az amerikai fél egyre fenyegetőbb hangon próbálja meg kicsikarni az amerikai szállítások további engedélyezését Oroszországba.

Az USA több, a témában nyilatkozó prominens személyisége egyenesen azzal fenyegette meg Oroszországot, hogy a szállítási tilalom válaszlépéseként megakadályozzák, de legalábbis tovább lassítják az orosz WTO csatlakozást. Tom Vilsack, az USA mezőgazdasági miniszterének szavai szerint a tiltás egyáltalán nem tudományos, hanem politikai jellegű, ami hasonló politikai választ kíván. Ily módon az orosz fél gyakorlatilag magának nehezíti meg a WTO csatlakozást.

Az orosz elnök tanácsadója, Arkagyij Dvorkovics hangsúlyozta, hogy a baromfitermékek feldolgozásánál a klóros víz használatának tiltása egyértelműen tudományosan megalapozott, az egészség védelmét szolgáló intézkedés. Ez teljes mértékben egyezik az EU-n belül kialakított állásponttal, ahol már rég tilos klóros vegyületnek a csirkehússal közvetlenül érintkeznie.

Az nyilvánvaló, hogy egy ilyen, több mint 650 millió dollárra rúgó exportkiesés az amerikai felet kényesen érinti, melyre akár a nyersanyagok, akár a fémek behozatalának útjába állított válaszlépések lehetnek várhatók. Ezt a kereskedelmi háborúvá fajuló helyzetet tetézhetik még a WTO csatlakozás útjába gördített további akadályokkal az amerikaiak.

Korábban Vlagyimir Putyin miniszterelnök is élesen cáfolta, hogy bárminemű politikai nyomásgyakorlás lenne a kérdés mögött. Mint mondta, Oroszországnak továbbra is eltökélt szándéka belépni a WTO-ba, de sajnos érzékelhető, hogy néhány ország - többek között az USA - ezt folyamatosan akadályozzák. Ugyanígy és ugyanilyen hangnemben nyilatkozott nemrégiben az orosz elnök Dmitrij Medvegyev is, aki szerint ha nem lett volna az amerikai „óvatosság” Oroszországgal szemben, vagy konkrétan megfogalmazva nem blokkolják a csatlakozási tárgyalásokat, úgy Oroszország már rég tagja lenne e világszervezetnek.

A kérdés paradox helyzetére jellemző, hogy pont abba a szervezetbe történő orosz belépést szándékozik lassítani az USA, amely világszervezet hivatott az esetleges kereskedelmi jellegű viták megoldására, vagyis az egyetlen fórum, ahova hivatalos panasszal fordulhatnának jogorvoslatért. Igaz, az EU 2007-es klórtilalma miatt sem fordult a WTO-hoz az USA, pedig ez azóta gátolja az amerikai csirkék európai importját is.



AGROLINE