Címlap

Bejelentkezés


Ételeink viszik a megye hírét

Rovat(ok):

Külföldön a megyei élelmiszerek közül elsősorban a csabai és gyulai kolbászt, a libamájat, a fűszerpaprikát, a szarvasi pulykatermékeket keresik. A berlini élelmiszer-ipari világkiállításon, a Zöld Héten (Grüne Woche) rácsodálkoztak a gyulai házitarhonyára is. A Csabán gyártott kolbász Angliában pizzafeltétként is bevált.

A világ számos országa a libamájat Magyarországgal azonosítja. Az európai libamájtermelés 85 százalékát hazánk adja. A világtermelésben elfoglalt helyünket egyelőre nem tudjuk, mert feltörekvőben van Kína — ezt már egy orosházi termelő, Kutni József erősítette meg. Az élelmiszerpiac e területét kiválóan ismerő szakember 25 éves tapasztalatairól mesélt.

— Magyarbánhegyestől Ópusztaszerig vannak telepeink, kistermelők integrálásával foglalkozunk, évente 400 ezer májliba előállítását végezzük. Mivel a fogyasztói szokásokban nem volt nagy változás az elmúlt években, az itt előállított máj zöme továbbra is francia, japán, szlovén, orosz és belga piacra megy.

Összesen 14 országba exportáljuk a hungarikumot — sorolta Kutni József, aki elárulta, a sokat emlegetett franciák neki nem riválisai, hiszen ők már csupán félmillió hízott libát állítanak elő évente, ott a kacsamáj a nyerő. Az viszont konkurenciát jelent. A termelő maga is élvezi a finom, magyaros ízeket, és természetesen szívesen fogyasztja a libamájat elő- és főételnek elkészítve is.

A fekete és arany csomagolású, eredeti magyar libamájat keresik a külföldiek. Igaz, a Magyarországra érkező turisták száma csökkent tavaly, amit megéreztek a hazai piacon.

— Mindent megteszünk, hogy az orosházi libamáj 100—400 grammos kiszerelésben minél több külföldi szuvenírje között ott legyen — mondta az orosházi Gyopár Trió Kft. ügyvezetője, Hegedűs Zsolt. — Megtartottuk piaci pozíciónkat Ferihegyen, mi szállítunk a vámmentes bolthálózatnak. De a fővárosi Vámház körúti csarnok — a legnagyobb hazai értékesítőnk — bezárása nagy kiesést okozott. Ott minden más hungarikum mellett nagy tételben értékesítettünk libamájat korábban.

A kolbász is keresett megyei portéka a világban. Szatmári Erzsébet, a Debreceni Csoport Húsipari Kft. békéscsabai üzemének (Csabahús) igazgatója elmondta: éves árbevételük 35 százaléka származik az exportból. Évente 700 tonna kolbászt szállítanak ki, a legtöbbet Csehországba, Szlovákiába, Angliába, Németországba és Svédországba. Csehországban és Szlovákiában a páros vékony-, Németországban a vastagkolbász a kelendőbb, Svédországban az erősebbet keresik, Angliában pedig a szeletelt kolbászt pizzafeltétnek is használják.

Éppen idén száz éve annak, hogy a gyulai kolbász nemzetközi hírű lett. Balogh József hentesmester egyedinek számító kis, családi vállalkozásban előállított termékét az 1910-es Brüsszeli Világkiállításon aranyéremmel ismerték el. A kolbász azután is kiváló minőségű maradt, hogy Stéberl András üzemi méretben kezdte gyártani. Ő 1935-ben tért haza aranyéremmel a világkiállításról.

A gyulai jelenleg Nagy-Britanniában és Oroszországban a legnépszerűbb. Ruck János, a Gyulai Húskombinát vezérigazgatója elmondta, már évek óta e két országban mutatkozik a legnagyobb kereslet a különleges termék iránt. A cég tervei között szerepel, hogy további külpiacokon is bevezetik a gyulait, jelenleg az első számú célpontnak a balkáni országok tűnnek.
A csabai és gyulai kolbászt, a szarvasi pulykafinomságokat, a Mozzarella-sajtot, a gyulai házitarhonyát is beépítette a 14 magyar szakács a berlini Zöld Héten — ahol hazánk volt a díszvendég — a 4500 személyes állófogadásának menüjébe. A meleg ételeknél a vezető séf a gyulai Ambrus György olimpiai bajnok mesterszakács, a Magyar Nemzeti Gasztronómiai Szövetség megyei elnöke volt.

Ambrus György többek között vörösboros marhapörköltet főzött házi tarhonyával. Elmondta, a német vásárlátogatók többsége e köretről nem is tudta, mi fán terem, csodálkoztak, hogy az aranysárgára pirított tarhonya a forró vízben megfőzve a háromszorosára dagadt. Az őrölt fűszerpaprikát több országban aranyáron is megveszik, máshol nem ismerik, és meglepődtek, hogy milyen jól sűríti a szaftot, milyen gyönyörű színt ad a pörköltnek. Sokan a kolbászt sem piros paprikával készítik, például a szomszédos Romániában is mostanában jött divatba kolbászfűszerként az őrölt paprika.



BEOL