Az olcsó importáru miatt továbbra is belső piacot veszít a hazai tejágazat. Az egyik feldolgozó vezetője szerint a piacnyitás lényegesen nagyobb gondot okoz a gazdasági válság okozta, vélhetően átmeneti fogyasztáscsökkenésnél. A 17. Hódmezővásárhelyi Mezőgazdasági Kiállításon az is elhangzott, hogy a hazai sertéstenyésztésnek változatlanul versenyhátrányt jelent a pénzhiány és az elavult technológia.
Az idei kiállítás díszvendége Horvátország, de lengyel, német, francia és székelyföldi szakemberek is érkeztek.
A kiállítás legfontosabb célja, hogy megmutassuk a közönségnek, hogy a magyar állattenyésztésnek és az agráriumnak van jövője. Azt szeretnénk, ha a fogyasztók jobban megismernék a termékeinket és tudatosan választanák azokat, ezzel segítve a hazai gazdálkodókat – mondta a hírTV-nek a Hód-Mezőgazda Rt. vezérigazgatója, Antal Gábor.
A hazai és a külföldi sertéstartók egyetértettek abban, hogy a magyar élelmiszer minősége kiváló, de előállításuk költséges.
A nyugati országokban jelenleg túltermelés van. Ezzel ellentétben Magyarországon a technológia korábban nem olyan magas szinten állt, aminek következtében a kis-, és nagyüzemi állomány is csökkent – mondta Eicher József, a FSE Magyar Fajtatiszta Sertést Tenyésztők Egyesületének ügyvezető igazgatója.
Tíz éve még 1 millió szarvasmarha volt Magyarországon, mára a számuk 200 ezer alá csökkent. A tejfogyasztás mértéke sem emelkedett, főképp a gazdasági válság óta érezzük a stagnálását, illetve csökkenését. Az elmúlt öt évben nagy mennyiségű tej áramlik be a környező EU-s országokból, ami nagy problémát okoz a magyar ágazatnak – nyilatkozta a hírTV-nek Mélykúti Tibor, az Alföldi Tej Kft. ügyvezető igazgatója. A három nap alatt a fajtabemutatókat, lovastornát, díjugrató versenyt, tenyészállat felvezetést vagy éppen a birkanyírást tízezrek kísérték figyelemmel.
SZABADFÖLD