Funkcionális, vagyis többlet-élettani és táplálkozás-biológiai tulajdonsággal rendelkező élelmiszer lehet a magyar bárányhúsból. Legalábbis ezt szeretnék elérni azzal a programmal, amelyben mezőgazdasági és egészségügyi szakemberek dolgoznak együtt. Debrecenben Juhágazati innováció az észak-alföldi régióban címmel workshop-ot rendeztek, amelyen a részletekbe is beavattak bennünket az érdekeltek.
Juhágazati innováció az észak-alföldi régióban címmel workshop-ot rendeztek, amelyen a részletekbe is beavattak bennünket az érdekeltek.
Juhászatok, oktatási és kutatási intézmények, valamint magánszemélyek hozták létre 3 évvel ezelőtt a Róma Juh Klasztert, amely közreműködik a funkcionális bárány-élelmiszer előállításában. A többlet-élettani és táplálkozás-biológiai tulajdonságokkal rendelkező élelmiszerprogramot azért indították el, mert az utóbbi években jelentősen meggyengültek a hazai juhászati pozíciók.
- Azért gyengültek, mert a juhlétszámunk rendkívül sokat csökkent, és uniós tagállamok lettek olyan országok, mint Románia, Bulgária stb., ahol lényegesen több juhot tartanak – mondta dr. Jávor András, a Debreceni Egyetem rektorhelyettese. - Ez arra ösztönöz bennünket, hogy a piaci pozícióinkat valamilyen módon javítsuk. Ez lehet a minőség javítása, vagy valamilyen olyan többlettulajdonsága a húsnak, - a feldolgozottsággal egybekapcsolva -, ami a piacon keresettebb.
A kétéves program jövőre fejeződik be, a teljes költségvetése meghaladja a 80 millió forintot. A Debreceni Agrár- és Gazdálkodástudományi Centrum kutatói ebben együtt dolgoznak az Orvos- és Egészségtudományi Centrum munkatársaival.
- Szeretnénk volna valami olyan prémiumterméket előállítani, amely kiemelkedik a hazai bárány-palettából, és amelyik külföldön is kedvelt termék lehet – folytatja a tájékoztatást Monori István, a DE AGTK Karcagi Kutatóintézet tudományos munkatársa. - Körüljártuk, hogy a bárányhús minőségét hogyan tudjuk javítani élelmezésügyi szempontból.
A többlépcsős folyamatban kialakított különböző bárányhúsok hatását már elkezdték vizsgálni a szakemberek. Az elemzések még folynak, de az eredmények biztatónak látszanak a szív- és érrendszeri betegségek megelőzésében, tudtuk meg dr. Tósaki Árpádtól, a DE OEC tanszékvezetőjétől.
- Az állatkísérletekben a juhhúsban feldúsult komponensek megelőzik a szívinfarktus lehetőségét. Ez pedig az életminőség javítását szolgálja azért, mert prevencióról van szó, ami 15-20-szor kevesebbe kerül – költségtérítés szempontjából – mint egy kialakult betegségnek a kezelése.
A szakmai tanácskozáson a térség juhászatainak vezetői is részt vettek. Vrancsik András balmazújvárosi szakember bizakodva várja az eredményeket.
- A program mindenféleképpen jó, mivel hazai terméket, egy hazai termelésből származó alapanyagot vizsgálnak, amit a későbbiekben a hazai piacon értékesítenek. Mi alapanyag-előállítással foglalkozunk, a bárányt fogjuk biztosítani.
A programtól a bárányhús fogyasztásának fellendülését várják a szakemberek. Ma Magyarországon egy ember átlagosan 30 dekagramm bárányhúst eszik évente. Csak összehasonlításképpen: Franciaországban évente 14 kilogramm elfogyasztott bárányhús jut mindenkire.
GAZDAKÖR