Címlap

Bejelentkezés


Áprilisban írják ki az új pályázatokat


Két sajtótájékoztatón is foglalkoztak a mezőgazdasági és élelmiszeripari üzemek gázkorlátozásával csütörtökön. Gráf József földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter szerint nincs fennakadás, a lakosság élelmiszer-ellátása nem forgott és ezután sem forog veszélyben. Jakab István, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (Magosz) elnöke úgy véli: szükség lenne egy olyan krízistervre, amely hasonló helyzetekre kész megoldási javaslatokat tartalmazna.

Rövid ideig sem fenyegette a hazai lakosság élelmiszerellátását a szerdai gázkorlátozás – jelentette ki Gráf József. Néhány feldolgozó üzem reggel leállt, de délutánra az alapvető élelmiszert gyártók visszakapcsolódtak a hálózatra. Az alapvető élelmiszerellátást biztosító, és a II-es korlátozási kategóriába tartozó élelmiszeripari vállalatokk továbbra is mentesülnek a gázfogyasztás korlátozása alól, akkor is, ha újra be kellene vezetni a korlátozást.

Az agrártárca vezetője szólt arról, hogy az ágazat nyereségszintje tavaly az előző évhez képest 7-8 százalékkal emelkedett. Hangsúlyozta, hogy az agrárágazat által termelt exportárbevételnek köszönhető, hogy nem csúszott negatívba a magyar nemzetgazdaság tavalyi teljesítménye. Az idei évről szólva közölte: az ágazat 483 milliárd forintos forrással gazdálkodhat az áthúzódó forrásokkal együtt. Az összegből 70 százalék, mintegy 338 milliárd forint uniós pénz.

Mint azt a miniszter elmondta: idén mintegy ezermilliárd forint fordítható az ágazat műszaki fejlesztésére. Ez az összeg átlagosan 40 százalékos támogatás mellett használható majd fel összességében. Ebben az évben az új támogatási pályázatokat várhatóan áprilisban írják ki.

Gráf József szólt arról is, hogy folynak az élelmiszer-gazdasági érdekképviseletek, szakmai szervezetek, az áruházláncok, valamint a minisztérium közötti egyeztetés. A végeredményre februárig kell várni, mely minden számítás szerint egy közösen elfogadott termékpálya-kódex lesz. Az áruházláncok hajlanak arra, hogy a több magyar árut tartsanak polcaikon.

Jakab István, a Magosz elnöke szerint a mezőgazdasági és élelmiszer-ipari üzemek számára a differenciált energiabiztosítás jelenleg megoldást jelent, ám a hosszú távú teendőkön tovább kell gondolkodni. Ugyanakkor – hangsúlyozta Jakab István - a gázkorlátozással kapcsolatban kevés információ állt a mezőgazdasági és az élelmiszer-feldolgozó üzemek rendelkezésére ahhoz, hogy felkészüljenek egy ilyen intézkedés hatásaira.

A Magosz elnöke szerint a szerdai gyors intézkedéssorozat nyomán elkerülhetők voltak a nagyobb bajok, a gazdálkodók is folyamatosan szállíthatták alapanyagukat a gyárakba, és a baromfiiparban sem hullottak el számottevő mennyiségben az állatok.


AGROINFORM