Címlap

Bejelentkezés


Lesz áfacsökkentés?

Rovat(ok):

A kormány egyelőre nem tárgyalt az alapvető élelmiszerek áfacsökkentéséről, szakmai szervezetek azonban megkerülhetetlennek tartanak egy ilyen lépést, ellenkező esetben további szektorbeli munkahelyek kerülhetnek veszélybe.

Szakmai szervezetek szerint mielőbbi döntésre van szükség az alapvető élelmiszerek áfacsökkentéséről, Torba Tamás, a Fórum az Alapvető Élelmiszerek Áfájának Csökkentéséért csoport szóvivője szerint ennek hiányában már a jövő év első negyedévében sor kerülhet újabb élelmiszer-ipari leépítési, avagy egyes üzemek termelésének más országba telepítésével kapcsolatos szándék bejelentésére. A Napi Gazdaság információi szerint ugyanakkor a kormány egyelőre egyik vonatkozó javaslatot sem tárgyalta, bár azok három kormányülésen is napirenden voltak, technikai és egyéb okok miatt azonban a tárgyalásuk elmaradt. A kormánydöntést, illetve az egyeztetések folytatását mozdítaná elő a három − tej, baromfi, illetve a vágóállat és hús − terméktanács levele, amit hamarosan megküldenek majd a kabinetnek.

A terméktanácsok több körben is egyeztettek a vidékfejlesztési és a nemzetgazdasági tárcával az alapvető élelmiszerek áfáját 5 százalékra csökkentő javaslatukról, számításaik szerint a főbb állatieredetűtermék-pályák differenciált áfacsökkentése összesen 60,5 milliárd forint költségvetési bevételkiesést eredményezne jövőre − ami nagyjából a GDP 0,2 százalékának felel meg.

A Fórum az Alapvető Élelmiszerek Áfájának Csökkentéséért csoport először november 14-én tárgyalt javaslatcsomagjáról Balogh Ádám adóügyekért felelős helyettes államtitkárral − mondta a Napi Gazdaságnak Torba (a fórum javaslata az alapvető élelmiszerek áfáját 10 százalékra csökkentené, a költségvetési negatív hatásokat pedig a többletadó-fizetés mellett a jelenlegi legalacsonyabb, 5 százalékos kulcs 10 százalékra emelésével kompenzálná). Torba szerint ígéretük van arra, hogy a kormány november végéig napirendre tűzi és megtárgyalja a javaslatot, illetve hivatalos választ ad a felvetéseikre. (Ez praktikusan azt jelenti, hogy ezen a héten kell dűlőre jutnia a kabinetnek.) A mielőbbi döntést sürgeti, hogy az élelmiszer-ipari munkahelyek „eltűnőben” vannak, ahogyan az a kapuvári vagy a gyulai gyár esetében is látszik − tette hozzá Torba.

Felvetődött egy olyan elképzelés is, hogy amennyiben a kormány nemet mond az áfacsökkentésre, akkor több terméknél bevezetnék a fordított áfafizetést. A legutóbbi megbeszélésén kiderült, hogy a kormány szerint hosszadalmas, bürokratikus és csak kivételes esetekben végződik jóváhagyással a fordított áfa brüsszeli engedélyezése, a fórum brüsszeli szakértői szerint azonban korántsem ennyire elutasító az Európai Bizottság, ha a feketegazdaságról van szó.



VEDD A MAGYART