Az Európai Bizottság 2009. január 22-i rendelete alapján mostantól valamennyi tejtermék estében igénybe vehető az export visszatérítés, pályázati, illetve standard formában. Az uniós támogatások részét képezi a harmadik országokba irányuló tejtermékkivitel támogatása, mely a sovány tejporra, vajra és a vajolajra vonatkozik. 2009. március 1-jével lehetőség nyílik az intervenciós felvásárlásra is, az intervenciós mennyiség sovány tejpor esetében 109 ezer tonna, míg a vajnál 30 ezer tonnát tesz ki.
Máhr András, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium szakállamtitkára sajtótájékoztatóján elmondta, az agrártárca nemzeti forrásból mintegy 2,5 milliárd forint támogatást különít el a tejágazat számára. Emellett több nemzeti intézkedést is hoztak a hazai tejtermelők és feldolgozók helyzetének javítása érdekében. 2009-ben a tejtermelők mentesülhetnek a szarvasmarhalevél és -útlevél kiállításának költségei, valamint a szarvasmarha-füljelzők előállítási költségei alól, továbbá a szállítási költségeket is elengedik számukra. A szarvasmarhatartók számára lehetőség lesz arra is, hogy részesüljenek az állatbetegségek megelőzésével, illetve leküzdésével kapcsolatban felmerülő költségek támogatásában. A tejfeldolgozók igénybe vehetik az élelmiszer „deminimis” támogatást, melynek részleteit a Tejtermékpálya Bizottság bevonásával készítik majd el.
Az agrártárca tervei között szerepel a tejfogyasztás ösztönzése érdekében az iskolatej-program kiszélesítése, elsősorban a hosszan eltartható friss tej (UHT) fogyasztásának növelésével. Ebből a célból marketingprogramot indítanak, melynek költsége elérheti az 50-100 millió forintot. Az unió által támogatott élelmiszer-segélyprogram keretében a rászorultak tejet fognak kapni, amire az idén mintegy 2,1 millió euró, azaz több mint 500 millió forint áll rendelkezésre.
AGROINFORM