Címlap

Bejelentkezés


Ellenőrzik a csokinyulat, a sonkát és a tojást


Sok álruhás ellenőr lesz ezen a héten a vásárlók között: kezdődik a Kikelet II. hadművelet. Fogyasztóvédők, vámosok, az ÁNTSZ és az APEH munkatársai, munkavédelmisek ellenőrizik például a sonkákat, csokinyulakat, tojásokat.

Szerdától csapnak le az ellenőrök. Elsősorban a sonkát, tojást, csokinyulat vizsgálják a Kikelet II. kommandó hatóságai, és, ahogy Bognár Lajos a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal vezetője mondja, arra számítanak, hogy ezúttal kevesebb lesz a szabálytalanság.

- Azt gondolom, hogy tovább fog javulni az élelmiszervállalkozók jogkövető magatartása, hiszen az eddigi kiemelt ellenőrzések során ezt a tendenciát tapasztaltuk, azonban egészen biztos, hogy még lesznek problémák az élelmiszerek forgalmazásában, előállításában. Természetesen az idén is kiemelt ellenőrzésként április 1-től 30-ig fogunk fokozottabban megjelenni a vásárok, piacok élelmiszer-előállítók, élelmiszer-kereskedők, forgalmazók telephelyein, és vizsgálni fogjuk az eddig megszokott módon az élelmiszerek jelölését, fogyaszthatósági idejét, illetve a megfelelő származási helyet.

Tavaly összesen 44 millió forint pénzbírságot szabott ki a Kikelet hadművelet alatt a nyolc hatóság. Idén bővül a kör, már 11 szakhatóság tart együtt az akciósorozatban. Az élelmiszerkereskedelemben résztvevők ellenőrzésén túl ugyanis a színesfémesek is jobb, ha rendet tesznek a házuk táján.

- A célterületünk ismételten az ilyenkor akciós termékek lesznek, vagyis a sonkafélék, a hús, az édességek, a csokiformák, a tojás. Olyan termékekre fogunk most is fókuszálni, amelyek ebben az időszakban jelentősebb forgalmat képviselnek. Megpróbáljuk elérni, hogyha külföldről érkezik az áru, az is ugyanazoknak a normáknak feleljen meg, mint a hazai termékek.

Ne várjunk csodát: az olcsó termékek valószínűleg rosszabb minőségűek - mondja a Kosár című internetes fogyasztóvédelmi magazin főszerkesztője, Pavlovics Ágota.

- Nagyon olcsón is lehet vásárolni húsvéti sonkaféleséget, nem nevezném feltétlenül sonkának ezeket. Rengeteg fantázianevet adnak ezeknek a húskészítményeknek. És ez nemcsak a húsvéti sonkákra vonatkozik. Konkrét példa: nemrég készítettünk kolbásztesztet. A debreceni kolbász fogalom, minőség, ugyanakkor rengeteg debreceni jellegű, debreceni típusú, csípős debreceni, ilyen-olyan fantázianévvel kiegészített debreceni van, de attól még tudnivaló, hogy azt a debreceni minőséget, amit akarunk, csak a debreceni páros kolbász adja. Ugyanígy van a sonkával. Tudjuk, hogy nagyon sokféle húskészítményre írják rá azt, hogy sonka, vagy reklámozzák úgy, hogy nagy, húsvéti sonkaválaszték, de ha egy kiló sonkának nevezett húsvéti húskészítményt 900 forintért árulnak, az gyanús, mert egy kiló nyers sertéscomb is ennyibe kerül, de inkább többe.

Gyakran találni rossz minőségű import tojást is. Az ellenőrzött minőségű magyar tojás mindig jelölve van, a tojás héját pecsételik le.

Talán édességből már jobbak vagyunk, hiszen a csokimikulásnál tanultak a csokinyúlra is érvényesek, vagyis figyelni kell a szavatossági időt, és azt, hogy mekkora a nyuszi kakaótartalma.


MR1-KOSSUTH RÁDIÓ