A hazai tejtermelő gazdaságok fele eltűnhet, ha nem emelkednek a felvásárlási árak. De ezen a tavaszon Nyugat-Európában is sötétnek látják a jövőt a tejesek.
Az alacsony felvásárlási ár azzal magyarázható, hogy Európában 2 százalékkal több tejet állítanak elő, mint amennyit rentábilisan értékesíteni lehet. A nyerstej árának száz forint feletti tetőzése 2007 végén, 2008 elején a főleg Olaszországban jelentkező átmeneti nyersanyaghiány következménye volt, de nálunk megbontotta az üzleti kapcsolatokat. A termelők tömegesen hagyták faképnél feldolgozó partnereiket, s a jól fizető eseti felvásárlókhoz pártoltak.
Aztán amikor újra túltermelésbe futott a tejipar az időlegesen magas nyersanyagár és az akkori erős forint- árfolyam okozta gyenge exportbevétel miatt a hazai tejes cégek zöme visszavonult a külpiacról, jelentősen csökkentve termelésüket, némelyek végleg bezártak. A tej ára hetek alatt 60 forintra vagy az alá zuhant, ha egyáltalán el tudták adni a gazdák. Létezik olyan tejfeldolgozó, amely a tejgazdasági krízisben nemhogy talpon maradt, de erősödött is. A kőröstetétleni Kőröstej Kft. pár hónap óta az ország legnagyobb sajtgyára.
A Kőröstej új üzem létesítésében gondolkodik
Kecskés Péter, a kőröstetétleni üzem igazgatója azt mondja, az utóbbi egy-két évben a tejfeldolgozók sorsa attól függött, hogy meg tudták-e tartani az exportpiacokat vagy sem. Ahol azt gondolták, hogy átmeneti visszavonulás után vissza lehet térni a külpiacokra, igen elszámították magukat.
- Mondhatjuk, öldöklő a küzdelem a tejtermékek piacán is, főleg a dánok, a franciák, a németek árasztják el Európát sok és olcsó áruval. A hazai sajtpiac 40-50 százalékát import képezi, s az újabb előrejelzések szerint a nyomás fokozódik, vagyis feltételezhető az, hogy idén további üzemek zárhatnak be.
Erőfeszítésekkel, de végülis a Kőröstej exporton tudta tartani késztermékei 60 százalékát, sőt, idén az első negyedévben 20-30 százalékkal nőtt a kivitelünk. Korábban főleg az arab országokba szállítottunk, újabban a sajtok jelentős részét veszi fel a cseh piac, a balkáni térség és nő a német, svájci, amerikai értékesítések volumene is. Piacunk bővülésének magyarázata az, hogy már évekkel korábban jelentősen szélesítettük a hagyományos termékkörünket. Egyebek közt felfuttattuk az ömlesztett és szeletelt sajtok gyártását, a parenicából pedig szinte valamennyi hazai üzletláncba szállítunk. Úgy néz ki, idén 2 ezer tonnával növelhetjük a termelést, azaz elérjük a 16 ezer tonnát, tehát a kapacitás további bővítésről, esetleg új üzem létesítéséről kell gondoskodni - sorolta a sajtüzem igazgatója.
A tej felvásárlási ára nem változik
Kecskés Péter úgy látja, a tej 60 forint körüli felvásárlási ára nem változik lényegesen nyár elejéig. A hazai gazdaságokból ez idő tájt is sok tejet szállítanak exportra, tejtermelők kénytelen beérni a nyomott árakkal, mert sokan nem tudtak leszerződni a feldolgozókkal. A közvetlen tejexportból csak a kereskedők profitálnak.
A tejtermelők és feldolgozók gazdasági érdeke az, hogy a nyersanyagból itthon állítsanak elő minél többet a magas hozzáadott értékkel bíró készáruból - mondja Kecskés Péter.
A tehenészetek többségével a nyerstejexportőrök nemigen kötnek egy hónapnál hosszabb szerződést, ha mégis, akkor semmiféle kötelezettséget nem vállalnak az átvételi árra. Jelenleg 40-45 forintért veszik meg a tejet. Tehát nem csak biztonságosabb, de előnyösebb is a feldolgozóval szerződni. A tejüzemek most 60 forint körül fizetnek az alapanyagért. Az önköltség átlagosan 70-75 forint, vagyis a tehenészetek jó fél éve csak veszteséget fejnek.
Hadba indulnak az agrárkamarák a multik ellen
Míg az EU régi tagországaiban szerves fejlődés során alakult ki a termelők-feldolgozók-kereskedők viszonya, addig Közép-Európa országait néhány év alatt meghódították a multinacionális áruházláncok, és ma már az összes kereskedelmi forgalom mintegy felét is irányítják.
Módszereik lényege, hogy minél alacsonyabbra szorítsák a beszerzési árakat, és bevételeiket olyan összegekkel gyarapítsák, melyeket a beszállítókkal fizetetteknek - meg nyilatkozta a sajtónak korábban Koncz György, a Magyar Agrárkamara elnökhelyettese. Szlovákia, Csehország, Magyarország és Lengyelország agrárkamarái közösen lépnének fel a tisztességtelen kereskedőkkel szemben. Erről külön egyeztetést tartanak június első napjaiban - döntöttek a négy ország agrárkamarái a pár hete tartott debreceni tanácskozásukon.
A hazai tehenészeteknek nincs segítség
A gazdák szerint Brüsszelben jóformán semmit nem tesznek a tejágazat érdekében. Igaz, jó egy hónapja elrendelték az intervenciós felvásárlást és az exporttámogatását, de az a magyar tehenészeken egyelőre nem segít. Az intézkedések főként a nyugati tejipari cégek számára jelentenek némi segítséget, mert leginkább a tejtermékek értékesítését segíti elő, és csak később és csak áttételesen hat majd valamikor a tej felvásárlási árára.
Sorra számolják fel a telepeket, s az állatok csak azért nem kerülnek a vágóhídra, mert az ukrán és orosz felvásárlók ezer számra viszik ki a vemhes üszőket és teheneket. Az idősebb állatok viszont nem kellenek, azok tényleg a mészárszéken végzik. Eddig nagyjából 20 ezer tejelő marha került határainkon túlra.
AGROLAND