Németország az agrárágazatban is a legfontosabb felvevőpiaca Magyarországnak. A múlt évtől azonban már kevesebb készterméket exportálunk, az első helyre a növényi termékek kerültek. A behozatalban a legnagyobb arányt az élelmiszerek, az italok és a dohányáruk képviselik, de jelentősnek számít a különböző tejtermékek importja is.
Míg Németországgal szemben évtizedeken keresztül jelentős pozitív agráregyenlegünk volt, az uniós csatlakozásunk előtti években a magyar kivitel stagnálása, illetve a német export fokozatos növekedése miatt új helyzet alakult ki. Gráf József agrárminiszter az Ilse Aigner Német Szövetségi Élelmezési, Mezőgazdasági és Fogyasztóvédelmi miniszterrel folytatott budapesti tárgyalása után elmondta: 2005-től ugyan a magyar export jelentősen növekedett, de nem tudta ellensúlyozni a nagyobb német dinamikát. Németországból több áru érkezett hozzánk, mint amennyit mi oda exportáltunk. A múlt év fordulatot hozott, a kivitelünk negyedével nőtt, így a két számjegyű importnövekedés ellenére is többletet értünk el.
Exportunkban 2007-ig a legnagyobb arányt az élelmiszerek, az italok és a dohányáru képviselte, de a múlt évben a kiugró gabonaexport miatt a növényi termékek kerültek az első helyre 43,7 százalékos részesedéssel. A legnagyobb tételek a takarmány- és a csemegekukorica, az olajos magvak s a baromfihús voltak.
A Németországból származó importunkban messze a legnagyobb részarányú az élelmiszerek, az italok és a dohányáru, ami 2008-ban a behozatal közel felét tette ki. A második helyen az élő állatok és állati termékek állnak, 29,8 százalékkal. A tejtermékimportunk az ágazati behozatal csaknem ötödét adta.
A magyar agrárminiszter kiemelte, hogy Európa legnagyobb mezőgazdasági kiállításán, a 2010-es, januári Grüne Woche agrárvásáron Magyarország lesz a társpartnere a rendező Németországnak, amitől a kétoldalú agrárkereskedelem további dinamikus növekedését várják. Hozzátette, a magyar kiállítási csarnok alapja Magyarországot mintázza majd, hazánk "területén" pedig a látogatók bejárhatják a legfontosabb szőlőtermő és pálinkakészítő helyeket.
Ilse Aigner elmondta, magyar kollégájával egyetértettek abban, hogy az EU közös agrárpolitikáját 2013 után is fenn kell tartani. Arra kell törekedni, hogy az unió a jövőben élelmiszerből önellátó maradjon, és még a világpiacon is képes legyen megjelenni termékeivel. Egyetértés volt a felek között abban is, hogy nem kívánják engedélyezni országaikban a génmódosított kukorica termesztését, továbbá, hogy az EU talaj-keretirányelve szerint fontosnak tartják a talajvédelmet, ám annak szabályozását tagországi keretek között szeretnék tartani.
A felek elhatározták, hogy a tejpiaci válság további enyhítésére az Európai Bizottságához fordulnak, és javasolják a tejkvóta-támogatás megemelését, a felvásárlási idő márciusról januárra történő előrehozását, az intervenciós készletek növelését, az export visszatérítés átmeneti emelését, és a tejfelesleg hagyományostól eltérő felhasználását.
Problémát okoz a hitelszűke
A magyar mezőgazdaság 2008-ban 5,7 milliárd eurónyi terméket exportált, és 3,7 milliárd euró értékű árut importált, így a terület éves szinten mintegy kétmilliárd eurós pozitív exportmérleggel zárt (2007-ben 1,6 milliárd euró volt az aktívum). A kivitel összetétele nem alakul a legjobb arányban, mivel a tavalyi agrárexport nagyobb része nyers gabonafélékből tevődött össze, és csak kisebb hányad volt a késztermék, azon belül is a húsexport. Az elmúlt években átlagosan húsz százalékkal nőtt a késztermékek exportmennyisége. Problémát jelenthet azonban a kis- és középvállalkozásoknak a hitelszűke, ugyanis az ágazat jellegéből adódóan a bevételek nem termelődnek egész évben folyamatosan. Így a különböző szezonális hatások miatt áthidaló banki kölcsönökre van szükségük a vállalkozásoknak. A szakemberek várakozása szerint az idén a tavalyinál több jó minőségű készterméket tudunk exportálni, a forint euróhoz viszonyított gyenge árfolyama miatt. A mezőgazdaság részaránya a teljes magyar exportból a múlt évben 7,9 százalékot tett ki, ami 2007-hez viszonyítva 0,9 százalékpontos emelkedést jelent.
AGROLINE