Egy liter tejért már annyi pénzt sem kapnak a termelők, amennyibe egy liter ásványvíz kerül a boltokban. Az alacsony árak és a kilátástalan értékesítési körülmények nyomasztó helyzetbe sodorták az állattartókat. Júniusi demonstrációjukról szerdán döntenek.
Csaknem másfél éve zuhan a tej felvásárlási ára. Müller János, a mezőgazdasági termelők érdekvédelmi szövetségének somogyi titkára szerint az uniós csatlakozás óta nem kaptak ilyen kevés pénzt a gazdák árujukért - írja a Sonline.hu.
"A tej felvásárlási ára és ezzel együtt az ágazat támogatása nálunk lényegesen gyengébb, mint a többi uniós államban. Sok helyen már hatvan forintot sem adnak egy liter tejért a felvásárlók" - vélekedik Kalocsai Bálint, a böhönyei Szabadság Zrt. elnök-igazgatója. Tavaly - literenként - átlagosan nyolcvan forintot könyvelt el a somogyi agrárvállalkozás, de arra is volt példa, hogy közel kilencven forintot kaptak az átvevő cégtől. A kétszázötven tehénről és szaporulatáról gondoskodó vállalkozás a tavalyi közel harmincmillió forint mínusz után idén is harminc-harminckétmilliós veszteségre számít. Tejautomaták üzembe helyezése és a közvetlen kistérségi értékesítés segíthet ugyan a problémán, de az elnök szerint nem hoz átütő megoldást.
Literenként 22 forint is lehet a ráfizetés
Müller János szerint egy liter tejért annyit sem fizetnek a gazdáknak, mint amennyibe egy liter jobb minőségű ásványvíz kerül. "Az unió bizottsága nem kezeli kellő súllyal a tejágazatban kialakult feszültséget: elzárkózott a hét uniós állam, köztük Magyarország által javasolt érdemi döntések meghozatalától" - véli a titkár. A somogyi tejtermelők fontosnak tartják, hogy a mezőgazdasági támogatásból megmaradt, hazánkra jutó forrásból a tejágazat megsegítése előnyt élvezzen, és a támogatást véletlenül se aprózzák el a döntéshozók. Azt szeretnék, ha a literenként legalább hat-hét forintos támogatást kizárólag a termelő tehenészetek kapnák meg.
Június huszonkettedikén délután valószínűleg demonstrációt tartanak a szakmai szervezetek a fővárosban, az EU magyarországi képviselete előtt. Amennyiben szerdán a mezőgazdasági termelők országos szövetségének választmányi ülésén rábólintanak a javaslatra, úgy minden bizonnyal hat somogyi agrárvállalkozás is bekapcsolódik a budapesti tiltakozásba.
Egyed Linda, a kaposvári tejüzem ügyvezető igazgatója szerint év elején jelentős importtúlkínálat volt a hazai piacon, nagyrészt ennek hatására estek vissza a felvásárlási árak. A megyeszékhelyen működő üzem literenként pillanatnyilag ötven-hatvan forintot fizet a termelőknek, ám az ügyvezető szerint a kereslet rövidesen felhúzza az árakat. Nyár végétől fokozatosan többet fizetnek majd az alapanyagért a feldolgozók, így tíz-tizenöt százalékos növekedés várható.
AGROLINE