Az idei év első hét hónapjában négy százalékkal esett vissza a bioélelmiszerek forgalma Németországban. Míg az ottani szakértők már az ökoélelmiszer-termelő ágazat válságáról beszélnek, a magyar biogazdák tapasztalatai szerint itthon nem csökkent jelentősen az értékesítés.
Bár a gazdasági válság kezdetén hazánkban is megtorpanást éreztek az ágazat szereplői, később javulásról számoltak be a kereskedők. "Pontos adataink nincsenek arról, hogy a válság hatására változott-e a bioélelmiszerek forgalma, kereskedőktől, gazdáktól kapott információk alapján azonban úgy látom, hogy a belföldi értékesítés volumene a korábbihoz hasonló. A tavalyi év végén illetve idén januárban és februárban tapasztaltak ugyan visszaesést - akkor öt-tíz százalékra becsülték a forgalomcsökkenést - később azonban a korábbi szinte állt vissza az értékesítés" - nyilatkozta lapunknak Dr. Roszík Péter, a Biokontroll Hungária Nonprofit Kht. ügyvezetője.
Az exportpiacok esetén azonban "óvatos magatartást" tapasztalnak a kereskedők. Míg korábban uszály- és vagonszámra, nagy tételben áramlott külföldre a magyar bioélelmiszer, most már nem készleteznek a vásárlók. Jószerével gyártósorra szállítanak, hogy ne ragadjanak bent nagyobb pénzek a készletekben. Roszík mindezek ellenére úgy érzi, továbbra is hasonló mennyiségű magyar biotermék jut az exportpiacokra. Most például óriási a kereslet jó minőségű étkezési gabonára.
Durva becslések szerint a hazánkban termelt bioélelmiszerek nyolcvan százalékát exportáljuk. Elsősorban az Európai Közösség régi tagállamaiba főként Németországba, Svájcba és Ausztriába szállítunk ökotermékeket. "Bioélelmiszer-exportunkról hazánk uniós csatlakozása óta sajnos nincsenek pontos adatok, statisztikák. Korábban minden tételhez kapcsolódott egy terméktanúsítvány, ám a csatlakozás óta csak a gazdaságot minősítő tanúsítványok használatosak, a gazdák pedig a szabad piaci mozgásoknak megfelelően értékesítenek" - indokolta a statisztikák hiányát az ügyvezető.
Belefáradtak a tudatos vásárlásba a németek
Mint arról már korábban lapunk is beszámolt, a Gfk piackutató cég felmérése szerint az idei év első hét hónapjában négy százalékkal zsugorodott a német bioélelmiszer-piac. "A fogyasztók mintha belefáradtak volna az ökológiailag tudatos vásárlásba" - kommentálta a felmérés eredményeit a kutatás vezetője. Bár a hirtelen forgalomcsökkenés okait még nem ismerik a szakértők, szerintük - a gazdasági válság mellett - a biotermékek jobb minőségét megkérdőjelező beszámolóknak is szerepük lehet a visszaesésben.
Utóbbi jelenség Roszík Péter szerint hazánkban sem ismeretlen. "Magyarországon általában a fuzárium-kérdés van napirenden. A legutóbbi toxin-botrányt például biotermékekkel is összekapcsolták, pedig a fuzárium-toxinnal szennyezett ételek egyike sem származott ökológiai gazdaságból. Ráadásul biogazdálkodás esetén a szakirodalom szerint is kisebb a fuzáriumfertőzés kockázata" - hangsúlyozza az elnök. Szerinte a bioélelmiszerek népszerűségét rontó, alaptalan híresztelések hátterében általában a vegyszer lobbi "munkálkodik". "El akarják adni a vegyszereiket, ezért állítják, hogy a biotermék sem egészséges. Később pedig majd ők értékesítik azokat a gyógyszereket, amelyekkel kezelhetjük a vegyszerek okozta betegségeket" - mondja Roszík, hozzáfűzve: rengeteg adatsor és szakcikk igazolja, hogy egészségesebb a biotermék.
AGROLINE