Címlap

Bejelentkezés


Arab reménysugár a csabai baromfi-feldolgozóban

Rovat(ok):

Csabai csirkére arab országokban lenne kereslet, érdeklődnek is a Barnevál iránt, de konkrét vételi ajánlatot a hatodik pályázatra sem nyújtottak be. Többen bejelentkeztek viszont gépekre, és ha két hétig nem lesz vevő a gyárra, eladják az eszközöket.

A békéscsabai baromfi-feldolgozóra kiírt hatodik pályázat határideje múlt pénteken járt le. Miként eddig, úgy most sem tette le senki a 110 millió forint bánatpénzt. A gépeket, gépsorokat vinnék, de Szathmáry Tibor felszámoló szerint ezzel a gyár szívét vennék ki, a termelés újraindításának a reménye is odalenne.

— Egy magyar cég arab országokba vinne ki feldolgozott csabai csirkét, átvilágították a gyárat, számításokat végeztek, most a fizetésre, a termelés finanszírozására keresnek valamilyen pénzügyi megoldást — mondta a Beolnak Szathmáry Tibor. — Az agrárminiszternél is jártunk, Gráf József azt mondta, akkor tudnak segíteni, ha megvan a megfelelő konstrukció. Korábban felmerült, hogy a Magyar Fejlesztési Bank kedvezményes hitelt adna. Úgy tudjuk, a hosszadalmas hitelbírálat miatt inkább lízingben gondolkodik a cég.

Egyben kicsit több mint egymilliárd

Egy másik vállalkozás szintén érdeklődik az üzem iránt, a vásárláshoz szükséges pénz előteremtése okozza náluk is a legnagyobb fejtörést. Ez nem véletlen, hiszen egyben 1,1 milliárd forintért adnák a Barnevált, ugyanakkor a csirke- és a víziszárnyas-vágósor külön-külön is eladó.

A felszámoló két héttel meghosszabbította a pályázati határidőt, de ha addig sem ütik nyélbe az üzletet, megkezdik a gépek eladását.
— A tartalékok kifogytak, a rezsire, az őrzésre, az állagmegóvásra elmegy az a pénz, amit a hűtőházunk részbeni bérbe adásából, illetve néhány berendezés (például kazán) eladásából kapunk — magyarázta Szathmáry Tibor. — Ha nem veszik meg a gyárat, nem tudjuk tovább tartani a frontot. Amennyiben a gépeket adjuk el, a dolgozóknak is csak a tartozás egy részét fizethetjük ki.

Mindenki jobban járna, ha helyben lenne a feldolgozó

Medovarszki András békéscsabai termelő, a Baromfi Terméktanács elnökségi tagja elmondta: a legüdvözítőbb az lenne, ha a víziszárnyas- és a csirkevonal is üzemelne, de magában a csirkevonal is megélne. Erre számos példa van az országban. Nehézségek lennének, például a piacszerzésben, de tény, hogy vásárló, alapanyag-előállító és kereskedő is jobban járna, ha helyben lenne feldolgozó.

Most a termelők száz kilométernél messzebb kénytelenek elvinni az élőcsirkét, és a feldolgozott áru is távolról érkezik. A csirkeágazatban különösebb visszaesés nincs, ugyanannyit nevelnek, mint tavaly. Ilyenkor nyáron, amikor nem üzemelnek az iskolai napközi konyhák, sokan nyaralnak, kevesebb csirkehús fogy, de aztán visszaáll a fogyasztás.

Arra, hogy megmenthető egy húsfeldolgozó Békéscsaba testvérvárosában, Mikkeliben járt diákok hoztak példát. A finn városban már majdnem bezárt a húsüzem, amikor összefogtak a polgárok, és az ott előállított termékeket vásárolták. Nemcsak ettől, de ennek köszönhetően is talpon maradt a gyár. Persze, Békéscsabán újra kellene indítani a termelést, ami még nehezebb feladat.


AGROLINE