Tavaly magas áron bevásároltak a malmok búzából, ezt azonban nem tudták érvényesíteni a liszt árában. Idén olcsó lenne a búza, ha vennék, de a raktárak tele vannak.
Sok a malom, Baján, Dunaföldváron, Szekszárdon, Bonyhádon, Mözsön, Sárbogárdon is van, hogy csak a környékbelieket említsük. Nagy a konkurencia, mondják a szakemberek, ennek ellenére alig veszik a búzát. A gazdák azon keseregnek, hogy a tárolók tele vannak gabonával, így a napraforgónak, illetve a kukoricának nem lesz helye. A bonyhádi székhelyű Ga-Bo Kft. ügyvezetője Domokos Sándor elmondta, sok még az óbúzájuk, melyet rendkívül magas áron vásároltak a termelőktől tavaly. Akkor arra számítottak, hogy a liszt árába majd beépítik a drágulást, de végül senki nem mert árat emelni.
Nagy a konkurencia, aki áremeléssel próbálkozott rögtön elveszített egy-két pékséget. Ez az oka annak, hogy a malmok az idei búzából alig vásárolnak. Domokos Sándor elmondta, a gondok ellenére sok termelőnek adtak előleget még a vetés idején, így most tőlük vásárolnak búzát. A malmok tehát tele vannak, a kereskedők pedig várnak. Azt mondják, nem keresik a búzát az uniós piacon, pedig máshol is van belőle bőven és az ára még alacsonyabb, mint nálunk. Ezt támasztja alá a Magyar Agrárkamara gabonapiaci elemzése is. Jellen Sándorné főtanácsos elmondta, az elmúlt hetekben mind a külpiacon, mind a belpiacon tovább csökkent a gabona ára.
A malmok, keveréktakarmány-gyártó üzemek a meglévő készleteik miatt nem vásárolnak, másrészt a szükséges banki hitelekhez is nagyon drágán jutnának. Jelenleg egy tonna étkezési búzáért 28-32 ezer forintot ígérnek, a takarmány minőségűért 22-25 ezret, az árpáért 21-25 ezret, a rozs, a zab, a tritikálé 20-22 ezer, míg a kukorica ára 25 ezer forint körül alakul. Tetézi a problémát, hogy ezek az árak inkább tájékoztató célt szolgálnak, mert a vásárlások nem jellemzőek, inkább a termelők keresik a vevőket. Amennyiben mégis megállapodnak az árban, a vevők többsége közli, csak 90 napos határidővel fizet, így a termelő finanszírozza az árut további 3 hónapon keresztül, mondta a főtanácsos. A nehéz helyzetre való tekintettel az agrártárca összehívta a Gabona Termékpálya Bizottság tagjait.
Az ülésen elhangzott, ha a termelők és a feldolgozóipar nem kapnak segítséget, úgy a kis és a közepes méretű üzemek tönkremennek. Az agrártárca szakállamtitkára, Máhr András a segítséget kérő szakmai szervezetek képviselőinek elmondta, az állami cégek gabonafelvásárlása nem járható út, a közraktárakba tett áruk kamattámogatását nem tudják megoldani, de a hitelprogram határidejét meghosszabbították, a bankokkal az agrártárca tárgyalt és a közraktárakba letett gabonát elfogadják a hitel fedezetéül, valamint a kukorica intervenciós kvóta ügyében lépéseket tesznek.
A Cerbona Zrt. vezérigazgatója, Szabó István Tivadar szerint nem lenne szerencsés, ha a sok nehézség miatt a malomipar is olyan helyzetbe kerülne mint a cukoripar. Ez utóbbi területen a hazai feldolgozók eltűntek, helyükbe külföldi tulajdonú koncentrált gyár lépett. Ezt követően a megmaradt feldolgozó diktál. Hogy a helyzet ne fajuljon idáig, mindenkinek egy kis engedményt kellene tennie, mondta a vezérigazgató. Tárgyalni kell egymással, kölcsönös érdekeket kell keresni. Ők is várják a termelők jelentkezését. A Cerbona az idén is százezer tonna búzát kíván megvásárolni.
AGROLINE