Több intézkedés mellett a magyar agrártárca előre hozta a jövő évi tejtámogatások kifizetését október 16-ára, miután az Európai Bizottság nem segített érdemben a tejágazat gondjain.
„Az Európai Bizottság szerény elképzeléseket vázolt fel a tejágazat átmeneti gondjainak a megsegítésére, ezért Magyarország minden olyan lépéssel élni fog, az uniós szabályok lehetővé tesznek” – jelentette ki Gráf József az EU tagországok mezőgazdasági minisztereinek hétfői, brüsszeli ülése után.
A földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter bejelentette, hogy magyar mezőgazdaság nehéziparának számító szarvasmarha-ágazatnak a megsegítésére a jövő évi tejtámogatási kifizetéseket október 16-ra előrehozták. Az uniós össztámogatások nemzeti hatáskörben szabadon felhasználható 3,5 százalékának teljes egészét a tejágazat szereplőinek fogják juttatni.
Ez euró/forint árfolyamától függően literenként mintegy 15 forintot jelenthet. A korszerűsítési és a szerkezetváltási fejlesztési támogatások továbbra is igénybe lehet majd venni. Az agrártárca az iskolatejprogramban is maximálisan kihasználja majd az uniós lehetőségeket a támogatások megadásában. Magyarország élni kíván a legalacsonyabb támogatás egyszeri, 7 ezerről 15 ezer euróra való emelésével.
Ezekre az intézkedésekre azért volt szükség, mivel Gráf szerint nem számíthatunk „nagy európai uniós szimpátiára” ezért a „tejkérdést Magyarországnak otthon kell valamilyen módon megoldania”. „Így lehet elérni január elsejére, hogy az árakon ne legyen veszteség” – mondta az agrártárca vezetője.
Az unióban a tavaly literenként átlagosan 40 centes árak 20-22 cent körül vannak. Magyarországon a tavalyi 95-100 forint körüli árak 50-55 között vannak, a termelési költségek pedig 70-75 forint között. „Így minden gazdálkodó veszteségesen termel háromnegyed éve” – hangoztatta Gráf.
A brüsszeli testületnek továbbra is az a koncepciója, hogy 2015-re szűnjön meg a kvótarendszer, és ezt folyamatos kvótaemelésekkel elő kell készíteni. Magyarország azonban a legkövetkezetesebben állt ki amellett, hogy a jelenlegi helyzet kialakulásában meghatározó szerepet játszó kvótaemelést meg kellene szüntetni, de legalábbis átmenetileg fel kell függeszteni.
Brüsszelben mintegy ezer gazda tüntetett a bizottság intézkedései ellen, s miután nem kaptak érdemi segítséget a gazdák először a történelemben az egész unióra kiterjedő sztrájkra készülnek.
VILÁGGAZDASÁG