Címlap

Bejelentkezés


Az Európai Parlament nekiment a Bizottságnak

Rovat(ok):

Az EP-képviselők csütörtöki döntése értelmében legalább februárig megkapják a tejtermelők az eddigi támogatásokat. A parlament szerint az Európai Bizottság eddigi intézkedései messze nem voltak elegendőek.

Az EP-képviselők 447 igen, 70 nem, 16 tartózkodó vokssal fogadták el a vaj és a tejpor felvásárlási támogatásáról szóló jogszabálytervezetet. A képviselők a támogatást a sajtokra is kiterjesztenék. Az EP felszólította az Európai Bizottságot, tegyen többet a válság leküzdéséért. - adta hírül az orientpress.hu. A képviselők szerint a Bizottságnak sürgősen élénkítenie kell a tejtermékek iránti keresletet, az iskolatej-program alapul vételével. Az EP egy 600 millió eurós EU tejtermék-alap létrehozásával támogatnák az ágazati modernizációt.

A vitában felszólaló mezőgazdasági bizottsági elnök, Paolo De Castro (S&D, IT) azt mondta, az eddig elfogadott intézkedések nem elegendőek a termelők megsegítésére.

Az EP által elfogadott állásfoglalás szerint a Bizottságnak növelnie kell az élelmiszer-kereskedelem átláthatóságát, sok tagországban ugyanis a fogyasztók által fizetett ár a termelői árak esése ellenére is magas maradt.

A képviselők az exporttámogatások kifutása után más EU forrásból támogatnák tovább a tejszektort, és az USA-hoz hasonlóan agrárexport-hitelbiztosítást vezetnének be.Mariann Fischer Boel, mezőgazdasági biztos bejelentette, további intézkedésekkel segítik az ágazatot. Eszerint a tagállamok termelőnként 15 ezer eurós állami támogatást nyújthatnak, illetve kiegészítő kvóta alapján tejtermékeket vásárolhatnak fel.

- Azonnali és határozott intézkedésekre van szükség, annak érdekében, hogy megfékezzük a rendkívül súlyos európai tejválságot és helyreállítsuk a tejpiac egyensúlyát. Az új tagállamok különösen szorult helyzetben vannak, hiszen a mezőgazdasági támogatások egyenlőtlensége miatt csupán a nyugati termelők kvóta alapú támogatásának 60 százalékát kapják meg - mondta Tabajdi Csaba, szocialista delegációvezető, az Európai Parlament Mezőgazdasági Bizottságának főtagja a tegnaii plenáris ülésen.

Glattfelder Béla, fideszes, európai parlamenti képviselő szerint a tejpiaci válság fő oka a tejkvótaemelés. Az Európai Uniónak ezért haladéktalanul vissza kell vonnia a tejtermelés növekedéséhez vezető intézkedéseit" - hangsúlyozta. Továbbra is ellenezzük a kvóták 2015 utáni végleges eltörlését is. A jelenlegi válság fontos tanulsága, hogy szükség van a tejpiac szabályozására. Enélkül az árak kiszámíthatatlanná válnak. A nagymértékű áringadozás okozta veszteségek elviselhetetlenek az európai tejtermelők számára.


SZABAD FÖLD