Címlap

Bejelentkezés


Bővítette üzemét a Zsindelyes Pálinkafőzde

Rovat(ok):

Automata palackozó gépsorral és új pálinkafőzővel bővítette üzemét az érpataki Zsindelyes Pálinkafőzde Kft; az uniós támogatás segítségével, összesen 230 millió forintból kibővített létesítmény átadó ünnepségét pénteken tartották Érpatakon.

Papp József, a földrajzi árujelző oltalomban részesült újfehértói meggypálinkát előállító kft. ügyvezető-tulajdonosa az ünnepélyes átadáson elmondta: az üzemfejlesztés 113 milliós vissza nem térítendő uniós támogatás és nagyjából ugyanekkora önerő segítségével valósulhatott meg.

Az új pálinkafőző berendezés egy ezer literes főzőüsttel rendelkezik, és mindkét pálinkafőzési technológiát tudja alkalmazni, amellyel mintegy megkétszerezi az eddigi 75 ezer hektoliterfoknyi évi kapacitását a Zsindelyes.

A beruházás eredményeként átadtak egy új, 530 négyzetméteres készáru-raktárt, valamint az átalakított pálinka tároló és érlelő épület is; utóbbiban 123 ezer liter pálinkát tudnak egyszerre érlelni.

A fejlesztés során egy automatizált palackozó üzemet is építettek, amely egy óra alatt háromezer üveg pálinka palackozására alkalmas, így az ügyvezető szerint lehetővé vált a teljes szortiment gyártása.

Az uniós támogatás elnyerésének feltétele volt a plusz munkaerő foglalkoztatása, így jelenleg 46 munkavállaló dolgozik a családi vállalkozásnál. A fejlesztéseket legalább öt évig kell működtetnie a vállalkozásnak, valamint garantálni a nettó árbevétel növelését is.

Ez tavaly 2 milliárd 472 millió forintot tett ki; az ügyvezető ennek megtartásával és egy szerény, 2-3 százalékos növekedéssel számol. A tervek között szerepel az exportra való termelés is: "ha kedvezően alakul a gazdasági helyzet akkor jövőre akár 20 ezer hektoliterfoknyi pálinkát tudunk értékesíteni nyugat-európai piacon" - tette hozzá a vállalkozás vezetője.

Gráf József földművelésügyi miniszter az átadást követően elmondta: az érpataki vállalkozás tagja annak a 46 hazai pálinkafőzdének, amelyek pályáztak az ágazat műszaki-technológiai fejlesztésre fordítható 4,2 milliárd forintra.

Ezzel azt szeretnék elérni, hogy korszerű technológiával készíthessenek a főzdék garantált minőségű, a nemzetközi piacokon is méltányolt pálinkát - mondta a miniszter.

Gráf József hozzátette: a pályázat mellett a pálinka promócióját is támogatta az állam, amelynek összege az elmúlt évben a 100 millió forintot is meghaladta.



GAZDAKÖR