A könnyelmű vállalkozói magatartás az ember életét is veszélyeztetheti. Például a később fogyasztásra levágott állatokon keresztül.
Az asztalunkra kerülő élelmiszer minőségét nagyban befolyásolja a takarmányok minősége. A szennyezett, rossz állapotú takarmány ugyanis az ember egészségét is veszélyeztetheti. Erre figyelmeztettek a közelmúltban elhíresült, takarmányozást érintő botrányok.
Az ellenőrzés az élelmiszer-biztonság betartása, a regisztrált vállalkozások hatósági felügyelete mellett a takarmányhamisítások, a visszaélések, az illegális tevékenységek megelőzésével és felszámolásával nagymértékben elősegíti a piaci verseny tisztaságát. Magyarországon született meg elsőként az élelmiszerlánc-törvény, amely az alapanyag előállításától az állattartáson át az élelmiszer feldolgozásáig ad előírásokat, de magában foglalja a csomagolást és a forgalmazást is – hangsúlyozza dr. Busák Károly igazgató-főállatorvos.
A Heves Megyei Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal Élelmiszerlánc-biztonsági és Állat-egészségügyi Igazgatósága rendszeresen ellenőrzi a megyében működő takarmánygyártókat és -forgalmazókat, beleértve a kedvtelésből tartott állatok eledelét is. Vizsgálják azt is, hogy melyek azok a jellemzők, amelyek közvetlenül az állat, közvetve az ember egészségét veszélyeztetik (például mikrotoxinok, kórokozó baktériumok, már betiltott állatgyógyászati készítmények).
Idén a megyében 95 helyszíni ellenőrzést hajtott végre a hatóság a takarmány-előállítók és -forgalmazók körében. Kilenc esetben takarmány-ellenőrzési bírságot is kiszabtak, összesen egymillió forintot. A hiányosságok között volt illegálisan folytatott tevékenység, vagy engedély nélküli anyag (például vérkészítmény) használata. Több esetben kellett intézkedni nyers – gyorsfagyasztott – állateledelek esetében, mert magyar nyelvű jelölést nem találtak a terméken.
GAZDAKÖR