A kucsmagombát már gyűjtik Békésben, ezután jön a májusi pereszke, a szegfűgomba, a csiperke és a tejpereszke. Megyénkben az egyre fogyatkozó őshonos fákkal, erdőkkel együtt védett gombák is eltűnnek. Vannak, akik megpróbálnak fellépni a védelmükért.
A békéscsabai piacra állított be egy férfi négy kiló gyilkos galócával, galambgombának vélte az összegyűjtött egyedeket. Ez nem idén történt, egyébként is a szezon elején járunk, kevesebb még a gomba és a gombász is, egyelőre kucsmagombát találni. Ez ehető, nyersen fogyasztva azonban allergiát okozhat. Furcsának tűnhet, hogy valaki nyersen eszi a gombát, de a természetet járók elmondták, ez nem ritkaság.
— A mikroszkopikus nagyságú gombáktól való megkülönböztetésre használjuk a nagygomba elnevezést az erdőn, mezőn fellelhető egyedekre — magyarázta Vasas László békéscsabai gombaszakellenőr, akinek megyénkben 230-fajta gombát sikerült lefotóznia, beazonosítania tíz év alatt. Vannak köztük védett fajták is, vittek hozzá például 1,31 kilós óriás gyökeres álpereszkét, talált őzlábgalócát, óriás bocskoros gombát. Az álpereszke bekerült a herbáriumi jegyzőkönyvbe is. Hazánkban egy 2005-ös rendelet melléklete tartalmazza a 35 védett nagygombafajtát.
A szakellenőr hangsúlyozta, a gombák védelemre szorulnának, mert többek között a fáknak oldott állapotban biztosítanak vitaminokat, növekedést serkentő anyagokat, nagy lebontóképességű enzimükkel újrahasznosíthatóvá teszik a leveleket, faágakat.
— A növények és az állatok között egy külön csoportot képező gombák önállóan soha nem fordulnak elő, mindig egy életközösség részeként jelennek meg — ecsetelte Vasas László. — Ha ezt az életközösséget megbontják, szaporodásuk — mely a látványos termőtestben nyilvánul meg — akár több 10 évre is elmarad vagy véglegesen megszűnik. Nemcsak az őshonos faállomány nagymértékű ritkulása veszélyezteti az őshonos gombafajtákat. A mezőgazdasági területek mellett növő gombák a földművelés során használt gombaölő szerek hatására tűnnek el. A nyári 40 fokos száraz meleg is a gombák visszaszorulást eredményezi.
Ha már időjárás, főként a csapadéktól függ, mikor indul be erőteljesen a szezon megyénkben. A gombát mindig vigyük szakellenőrhöz, mert még azokat is becsaphatják különböző fajták, akik rutinosak a gombászásban. A gyilkos galócának is vannak olyan növekedési stádiumai, amikor összetéveszthető színben, formában a csiperkével. Ami pedig a mesék piros kalapú, fehér pöttyös, vonzó gombáját illeti: a légyölő galóca mérgező fajta, a gyerekeket is óvni kell tőle.
GAZDAKÖR